Betonář brhlík

betonar_brhlik
Počet zobrazení:1424
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:14. Březen 2011 - 10:21
Tagy:

Brhlík

Pokud v tuto roční dobu uslyšíte v lese nebo v parku ostré hvizdy (zvuk 1, zvuk 2, zvuk 3), nemusí je vydávat parta výrostků, ale drobný pěvec – brhlík lesní (Sitta europaea). Hvizdy prokládá svůj zpěv. Brhlík je velký asi jako vrabec, je zavalitější, má krátký ocas. Jeho zbarvení je dost nápadné – svrchu je makově šedomodrý, zespodu žlutohnědý, přes oko má černou pásku. Charakteristické pro něj je, že šplhá po kůře stromů hlavou dolů, podle toho ho poznáte i v protisvětle. Má k tomu uzpůsobené krátké a silné nohy.
Brhlíci k hnízdění využívají staré dutiny opuštěné datlovitými ptáky, nemají nic ani proti budkám. Aby se chránili před predátory, předvedou zvláštní stavitelské schopnosti: vletový otvor zmenší bahnitou hmotou (= hlínou smíšenou se slinami) na velikost, která jim vyhovuje. Na obrázku je nahoře malá ukázka jejich betonářských schopností. Pro vaši informaci – přeměna velikosti otvoru zabrala loni brhlíkovi 6 dní (tuto budku sleduje už druhým rokem holandská webkamera).
Brhlík není moc bázlivý a není problém si ho prohlédnout, i když je to takový neposeda. Navíc jde o druh stálý, můžeme je pozorovat i v zimě. Tehdy pochopitelně nezpívají, jen občas spustí pokřik.
brhlik_3