Budníček

budnicek_nahled
Počet zobrazení:1698
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:30. Březen 2011 - 11:01
Tagy:

Budníček menší

Vzpomínáte na tenhle Jiránkův vtip? Pro hodně lidí byl prvním setkáním se slovem „budníček“ a myslím, že dodneška málokdo ví, jak budníček vypadá, jestli je vzácný nebo běžný. Zahlédnout budníčka (budníčky) je docela těžké, za to slyšet je můžeme často. A to především druh zvaný budníček menší (Phylloscopus collybita), ten je u nás velmi rozšířený – setkáte se s ním v zahradě i v lese (pokud to není smrková monokultura), v parku i na náměstí s několika málo vyššími listnáči.
Na plotě vám budníček menší na rozdíl od toho kresleného Jiránkova určitě nepřistane, a i kdyby čistě náhodou přistál, nejspíš ho nepoznáte. Je drobný (6-9 g) a zcela nenápadně zbarvený. Za to jeho zpěv je nezaměnitelný. Poslechněte si některou z těchto ukázek: zvuk 1 , zvuk 2 , nebo se můžete podívat na krátké video . Jistě mi dáte za pravdu, že je to zpěv snadno zapamatovatelný. A tady  si můžete poslechnout jeho volání, to také můžete slyšet často, ale není na rozdíl od zpěvu typický jen pro něj, ozývají se tak i další budníčci a nebo hodně podobně i zvonek zelený.
Obměny popěvku jsou miniaturní (týkají se především rychlosti a rytmu), pokud by se volil pták s nejjednotvárnější „písničkou“, budníček menší by nebyl bez šancí. Na druhé straně se nijak nešetří a můžeme ho slyšet většinu času, který u nás stráví.
Tak až se budete procházet, poslouchejte, jestli zpěv budníčka menšího nezaslechnete, zejména v tuto roční dobu je doslova přebudníčkováno...
budnicek_mensi
budnicek_mensi_-_Phylloscopus_collybita_1_thumb budnicek_mensi_-_Phylloscopus_collybita_2_thumb budnicek_mensi_-_Phylloscopus_collybita_3_thumb
Budníček je velmi nenápadný i v době, kdy jsou stromy bez listí. A ani zblízka nemá žádné výrazné znaky.
Jakmile se stromy zazelenají, nemáme moc šancí budníčky vidět, ale jejich popěvek můžeme zaslechnout ještě v září.