Pěnkava obecná

penkava_obecna_nahled
Počet zobrazení:2158
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:30. Červen 2010 - 7:34
Tagy:

Pěnkava obecná

Pěnkava obecná (Fringilla coelebs) patří mezi naše nejběžnější ptačí druhy. Setkat se s ní můžeme v zahradě, v parku, v lese i na horách.
Zpěv samce pěnkavy je vcelku jednoduchý a snadno zapamatovatelný. I vzhled samce je výrazný, u nás si ho s nemáte s kým splést - má makově šedou hlavu, hnědočervenou hruď, hnědá záda a černobílá křídla. Pokud ho vidíte zezadu, můžete zahlédnout zelený kostřec (to je ta část zad, která bývá skrytá křídly). Krásně je vidět třeba na téhle fotografii - pochybuji ovšem, že byste při podobném pěnkavím souboji zaznamenali zelený kostřec, spíš si všimnete černých a bílých ocasních per.
Zatímco samec pěnkavy je zbarven výrazně, u samic je tomu naopak. Samici pěnkavy si můžete splést se samicí vrabce, poznávacím znamením jsou bílé plošky na křídlech, ty vrabci nemají. Pro porovnání: samice vrabce - obr. 1, obr. 2, samice pěnkavy - obr. 1, obr. 2
Pěnkavy jsou částečně tažné, to znamená, že jich zde část přezimuje, většinou samci. Od toho vzniklo latinské pojmenování coelebs, což znamená svobodný, neženatý. V zimě chodí na krmítka, ale nejsou tak průbojní jako zvonci, tak je častěji uvidíme pod krmítkem.
Brzy na jaře začnou samci zpívat a lákají samičky. Hnízdo pěnkavy je pečlivě vystavěné, umístěné na dřeviny ve výšce 1,5-5m, k jeho maskování jsou využity mechy a lišejníky - obr. 1, obr. 2. Přestože jsou pěnkavy semenožravé (mají kuželovitý zobák), mladé krmí hmyzem.
Kromě zpěvu, který předvádí pouze samec, můžeme často slyšet i tzv. „volání deště", takto se ozývají samci i samice. Déšť tím samozřejmě nepřivolávají, jde o tzv. kontaktní hlas. I tento hlas vydávají oba, samec i samice.
strnad_obecny_s