Předzvěst zimy

predzvest_zimy
Počet zobrazení:1605
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:27. Říjen 2010 - 12:50
Tagy:

Předzvěst zimy

Ani se nemusíme koukat do kalendáře, aby nám bylo jasné, že se zima blíží. Listí se vybarvuje a opadává, ráno se občas se objevuje jinovatka. Pro ornitology je neklamnou známkou konce podzimu masivnější ptačí tah. Naši ptáci, kteří dosud setrvali, odlétají do teplejších míst, severští a východní směřují k nám. Někteří se zdrží jen krátce, aby doplnili energii, a odletí také k jihu, jiní se zde na zimu usazují.
K pravidelným zimním hostům patří havran polní (Corvus frugilegus). Havran, stejně jako straka, vrána či krkavec, patří mezi pěvce. Zpěvák je to ovšem bídný, byť jeho repertoár obsahuje mnohem víc zvuků, než jen známé „krá-krá“. A zatímco předminulou sobotu jsme zahlédli několik havranů, minulou sobotu jsme zahlédli nad hradubickou silnicí hejno s několika sty ptáků (min.300ks). Tak je to jasné: zima je tady!
Havrani, které v zimě vidíme a potkáváme, nejsou „naši“, těch je několik tisícovek, a tráví zimu na jihozápadě Evropy. Na jejich místo přilétají havrani z východu – především z Ukrajiny a Ruska, přilétá sem asi 2-4 miliónů ptáků. Havrani se v noci zdržují na několika nocovištích, kde může být až 100.000 jedinců! Ráno se rozlétnou po okolí, kde shánějí potravu – ořechy, obilniny, semena, bobule…
Havrana si můžeme splést s vránou, ovšem ta nemá na rozdíl od havrana olysalý kořen zobáku, navíc je vraní zobák tmavší. Černokabátníci, které v zimě potkáváme ve městech, či vídáme na polích, jsou zaručeně havrani. Ti menší mezi nimi jsou havraní věrní souputníci, kavky obecné. Kavky mají šedý „límec“ a světlé oči, havrani je většinou neodhánějí, zřejmě tyto dva druhy vzájemně spolupracují.
Pokud máte v okolí nějaké nocoviště havranů (a kavek), zkuste se někdy v zimním odpoledni dívat na oblohu (vrchol je mezi 14. a 17. hodinou). Havraní návrat na nocoviště je zajímavá podívaná. Nebo hrůzostrašná?
 
p_z_havran-1_thumb p_z_havran-2_thumb p_z_havran-3_thumb
p_z_havrani-1_thumb p_z_havrani-2_thumb p_z_havrani-3_thumb
Havrani hledají potravu
p_z_hejna_havranu-1_thumb p_z_hejna_havranu-2_thumb p_z_hejna_havranu-3_thumb
Hejna havranů a kavek se vrací na nocoviště (únor 2008 - 15.45hod)
p_z_kavka-3_thumb p_z_kavka-2_thumb p_z_kavka-1_thumb
Havrani i kavky jsou velmi vynalézaví při hledání i zpracovávání potravy (na těchto 3 obrázích je kavka).