Strakapoud velký

strakapoud_velky
Počet zobrazení:3331
Kategorie:
Autor:
marcela.d
Uložil:Marcela
Datum uložení:31. Březen 2011 - 13:35
Tagy:

Strakapoud velký

V těchto dnech můžete v parku či v lese zaslechnout zvláštní hlasy - zvuk 1, zvuk 2, zvuk 3, který vydávají strakapoudi při toku. Zatímco bubnování šplhavců je nepřeslechnutelné, tyto zvuky se nenesou tak daleko a nejsou tak dobře známé. Bubnování samců datlovitých ptáků nesouvisí s potravou, slouží k vymezení teritoria před ostatními samci, zároveň láká samice. Samci bubnují do dobře rezonujících částí stromů (obvykle napadených či suchých), občas využívají i výdobytky civilizace, jako jsou plechové střechy, stříšky či tabulky.
Strakapoud velký (Dendrocopos major) je nejběžnější evropský šplhavec, velký zhruba jako kos. Není vůbec problém se ním setkat v městské zástavbě – samozřejmě jen tam, kde jsou aspoň nějaké starší či staré stromy. Ty potřebují jednak pro stavbu dutin, jednak na nich (a v nich) hledají potravu – hmyz a jeho larvy. Strakapoudi nepohrdnou ani tučnými semeny, proto se objevují běžně na krmítku. Také mají rádi smrková či borová semínka, uštípnou si celou šišku a na vhodném místě si ji zaklíní (takové místo se označuje jako kovadlina), aby se k semínkům dostali. Nepohrdnou ani bobulemi, pokud není nabídka hmyzu dostatečná. Na jaře s oblibou „kroužkují“ větve stromů a olizují vytékající mízu. Mízu pak mlsají i jiné ptačí druhy, které by se k ní jinak nedostaly, jako jsou třeba hýlové.
Samci a samice vypadají zdálky stejně, jsou černobílí a mají výrazně červené zbarvení zadní části břicha. Zblízka je rozeznáme podle týlu, samec má na něm červenou skvrnu, samice má týl černý. Mláďata poznáme podle červené čepičky - obr. 1, obr. 2, obr. 3. Ač vypadá strakapoud nápadně, na jeho přítomnost nás často upozorní jeho zvukové projevy: poklep do dřeva při hledání potravy, kontakní hlas, nebo žadonění mláďat.
 
strakapoudice_4_thumb strakapoudice_5_thumb strakapoudice_6_thumb
 Se strakapoudy se můžeme setkávat i v zahradě
strakapoudice_7_thumb strakapoud_mlady_1_thumb strakapoud_mlady_2_thumb
strakapoud_1_thumb strakapoud_2_thumb strakapoud_3_thumb
Ve městě můžeme strakapoudy zastihnout nejen na stromech, ale i na anténách či hromosvodech. 
strakapoudice_1_thumb strakapoudice_2_thumb strakapoudice_3_thumb

Předloni jsme na kraji lesa zaslechli tiché klepání, strom, odkud se zvuk ozýval, jsme našli snadno. Dlouho jsme ale nemohli přijít na to, kde je „pachatel“. Byl to strakapoud, tesal dutinu a už měl skoro hotovo, byl schovaný uvnitř. Předvedl nám, jak to dělá pilinami. Když už mu moc překážely, několikrát je nabral do zobáku a vyplivl je ven. Právě ta hromada pilin pod stromem nám napověděla, kde máme hledat.

strakapoud_dlabe_dutinu_1_thumb strakapoud_dlabe_dutinu_2_thumb strakapoud_dlabe_dutinu_3_thumb
Nahrávka ke stažení